Victron Smart Battery Monitor - BMV-712 - Grey - Bluetooth Capable [BAM030712000R]
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Smart Battery Monitor - BMV-712 - Grey - Bluetooth Capable
Features:
  • Very low current draw from the battery Current consumption: 0,7Ah per month (1mA) @12V and 0,6Ah per month (0,8mA) @ 24V Especially Li-ion batteries have virtually no capacity left when discharged until low voltage shutdown. After shutdown due to low cell voltage, the capacity reserve of a Li-ion battery is approximately 1Ah per 100Ah battery capacity. The battery will be damaged if the remaining capacity reserve is drawn from the battery. A residual current of 10mA for example may damage a 200Ah battery if the system is left in discharged state during more than 8 days.
  • Bi-stable alarm relay Prevents increased current draw in case of an alarm.
  • Other features - Battery voltage, current, power, ampere-hours consumed and state of charge - Remaining time at the current rate of discharge - Programmable visual and audible alarm - Programmable relay, to turn off non critical loads or to run a generator when needed - 500 Amp quick connect shunt and connection kit - Shunt selection capability up to 10.000 Amps - VE.Direct communication port - Stores a wide range of historical events, which can be used to evaluate usage patterns and battery health - Wide input voltage range: 6,5 – 70V - High current measurement resolution: 10 mA (0,01A)