Victron Orion-TR DC-DC Converter - 12 VDC to 12 VDC - 9AMP Isolated [ORI121210110R]
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Orion-TR 12/12-9A (110W) Isolated DC-DC Converter
Remote On/Off Terminal
All Models Are Short Circuit Proof and Can Be Paralleled to Increase Output Current
An unlimited number of units can be connected in parallel.
High Temperature Protected
The output current will reduce at high ambient temperatures.
IP43 Protection
When installed with the screw terminals oriented downward.
Screw Terminals
No special tools are needed for installation.
Input Fuse (not replaceable)
On 12 V and 24 V input models only.
Adjustable Output Voltage
Not intended for battery charging (consider using an Orion-Tr Smart for battery charging).
Specifications:
  • Input Voltage Range: 8-17 V
  • Under Voltage Shut Down: 7 V
  • Under Voltage Restart: 7.5 V
  • Nominal Output Voltage: 12.2 V
  • Output Voltage Adjust Range: 10-15 V
  • Output Voltage Tolerance: +/- 0,2 V
  • Output Noise: 2 mV rms
  • Cont. Output Current at Nominal Output Voltage and 40 Degrees C: 9 A
  • Maximum Output Current (10 S) at Nominal Output Voltage: 12.5 A
  • Short Circuit Output Current: 32 A
  • Cont. Output Power at 25 Degrees C: 110 W
  • Cont. Output Power at 40 Degrees C: 85 W
  • Efficiency: 87 %
  • No Load Input Current (2): < 50 mA
  • Current Consumption: < 200uA when disabled via its remote port
  • Galvanic Isolation: 200 VDC between input, output, and case
  • Operating Temperature Range: -20 to +55 Degrees C (derate 3 % per °C above 40 °C)
  • Humidity: Max. 95 % non-condensing
  • DC Connection: Screw terminals
  • Maximum Cable Cross-Section: 6 mm² AWG10
  • Weight: .42 kg (1 lb)
  • Dimensions (H x W x D): 100 x 113 x 47 mm (4.0 x 4.5 x 1.9 inch)