Marinco RY504-2-30 50A Female to 2-30A Male Reverse "Y" Cable [RY504-2-30]
Couldn't load pickup availability
Reverse "Y" Adapter
The Reverse "Y" Adapter has two male plugs with special power isolation circuitry for added safety. When one plug is connected to a receptacle, the circuitry isolates the second plug. The reverse "Y" provides 50A 125/250V power when only two 30A 125V receptacles are available.
Note: Reverse "Y" will NOT work with 50A, 125V, 3-wire inlets. Power is provided in both circuits to the 4-wire inlet, but the dock side receptacles limit the current in each circuit to 30A. The two 30A 125V receptacles must be supplied from a single power source providing from 208V to 250V between them for proper operation.
Boat Side: Female Connector
- 50A 125/250V
- w/Sealing Collar System
- Attaches to boat inlet or cordset
Dock Side: Male Plug
- 2-30A 125V
- Locking
- Attaches to dockside receptacle or cordset
Specifications:
- Type: Y-Adapter
- Box Dimensions: 5"H x 12"W x 13"L WT: 7.4 lbs
- UPC: 093344501357
Quick Guide (pdf)
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Returns must be within 30 days.
Care Instructions
Care Instructions
Share
![Marinco RY504-2-30 50A Female to 2-30A Male Reverse "Y" Cable [RY504-2-30]](http://www.greaterhappy.com/cdn/shop/products/49257XL.jpg?v=1650723606&width=1445)